12 Nis 2013
Nisan 12, 2013

Dünya Hali – 12 Nisan 2012

0 Yorum

Babalık davaları


Av. Bedrettin Canbolat


Yayından:

“Toplumumuzda tasvip ederiz veya etmeyiz ama bir gerçek var. Düzeyli beraberlik deniliyor, daha evlenilmemiş ama çocukları oluyor. Evlilik olmadığı için de çocuk babasız durumda.

Babalık davası zor ve karışık bir davadır.
Babalık davasını anne açabilir. Annenin çocuğu doğurduğu andan itibaren 1 sene içinde davayı açması gerekir. 1 sene içinde açmadığı takdirde annenin dava hakkı biter.
Anne dava açmazsa eğer, mahkemece kayyum tayin ettirilerek, kayyum tarafından da çocuk 18 yaşına gelene kadar babalık davası açılabilir. Kayyum çocuğun haklarını koruyacak, çocuk adına davayı açacak, hukuki çalışmaları yürütecek kişidir.
Anne de kayyum da dava açmadığı takdirde çocuk 18 yaşını doldurduğunda 1 sene içerisinde kendisi de dava açabilir.

Çocuğu doğuran anne olduğuna göre ve çocuk annenin nüfusunda görüldüğü için anne vefat ettiği takdirde çocuk annenin mirasından yararlanabilir.
Çocuk babanın nüfusunda görülmediği sürece babanın mirasından yararlanamaz. Eğer babalık davası açılır, mahkeme olumlu sonuçlanır ve kişinin çocuğun babası olduğu anlaşılırsa o zaman çocuk babanın mirasından yararlanabilir.

Baba hayatta değilse de babalık davası açılabilir. Ancak baba hayatta olmadığı için dava mirasçılara karşı açılabilir.”

Yayını dinle: Süre 50’06″

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>