19 Nis 2013
Nisan 19, 2013

Dünya Hali – 19.04.2013

0 Yorum

Vekaletnameler ve doğuracağı sonuçlar


Vekaletname nedir?

Vekaletname çeşitleri

Vekaletnamenin unsurları

Vekalet verirken dikkat edilmesi gereken noktalar

Vekaletnamelerin geçerlilik süresi

Vekaletnamelerin sona erme nedenleri


Av. Bedrettin Canbolat
  

Av. Eyüp Sabri Canbolat

Yayından:
“Vekaletin hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bir kişiye vekalet verildiği gibi geri de alınabilir. Vekalet verilirken de alınırken de gidilecek tek yer noterdir.
Ev, araba, arsa almak ya da satmak için vekil tuttuğunuz kişiye bir yetki vermek zorundasınız.
Vekil tayin ettikten sonra vekillik süresi ve yetkisi belirlenmelidir.
Sadece yapılmasını istediğiniz iş için kişiye yetki vermelisiniz. Eğer yetkiyi sınırlandırmazsanız vekil tayin ettiğiniz kişi size ait olan bir çok şeyin alımını ya da satımını yapabilir.

4 tip vekaletname çeşidi çizilebilir.
1- Özel Vekaletnameler: Sadece özel bir iş için yapılan vekaletnamelerdir. İş bittiğinde vekaletnamenin hükmü de biter. Bu konuda boşanmayı örnek verebiliriz.
2- Genel Vekaletnameler: Avukatlara verilen bir vekaletname çeşididir. Benin adıma icra takibi yap, dava aç, ihaleye katıl vb. konuları kapsar.
3- Re’sen  Düzenlenme Vekaletnameler:  Bu vekaletnameyi noterler tek tek, satır satır yazarlar. Bu vekaletname için resim gereklidir.
4- Süreli Vekaletnameler: Türkiye’de en çok vekaletname araba alım satımında veriliyor. Ev ya da araba alımında müteahhite de bir otomobil satıcısına da mümkünse vekaletnameyi 2 aylık verin. Şayet 2 ayda yetişmezse, güven ilişkisi devam ediyorsa vekaletnameyi yenilersiniz.

Vekaletnameyi veren kişi vekaletnameyi sonlandırabildiği gibi, vekil olan kişide şartlar uygun olduğu taktirde vekilliği bırakabilir.
Ölüm ve akli denge kaybında da vekaletname sona erer.”

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>